Můj příběh

Věnuji se „spirální stabilizaci“ a mým posláním, zároveň zálibou je obnovovat její přirozenou regenerační funkci, tím navracet nám potřebný zdravý pohyb do života.

Jmenuji se Lubomír Motyčka, jsem lékař, profesí ortoped. Věnuji se péči o pohybový aparát člověka, od novorozenců až po starobní věk. Mojí zálibou je rehabilitační metoda “spirální stabilizace” (SPS, SM systém).

Od dětství je nedílnou součástí mého života pohyb. Hrával jsem aktivně basketbal, účastnil se amatérských triatlonů. Nyní své tělesné aktivity spojuji s cestováním a poznáváním nových míst. V létě trávím čas chozením po horách, jízdou na kole. Mám rád vodu, moře, plavání. Každou zimu si s chutí zalyžuji.

Ve sportu podporuji své děti. S pocitem uspokojení sleduji jejich basketbalová utkání. Spolupracuji s oddílem BK Jihlava. S mladými hráči si kondičně zacvičím oblíbenou SPS metodu.

Metodu učím děti s vadným držením těla a se skoliosou. V ordinaci používám při léčbě bolestí zad, kořenových syndromů, při obtížích s klouby, s artrózou, po úrazech. Cvičím ji v rámci zdravotní tělesné výchovy skupinově v tělocvičně.

Jak jsem se k této metodě dostal?

Od roku 1997 pracuji na Ortopedicko-traumatologickém oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Výkony na operačním sále, ambulantní péče, psaní na počítači. Posledních 14 let dojíždění autem do 50 km vzdálené ordinace v Kutné Hoře. Času na tělesné aktivity ubývalo.

S poklesem pohybové aktivity, vlivem statického přetížení, nedostatečně vykompenzovaného, přišly zdravotní problémy. Stal jsem se pacientem s problémy s páteří.

Vše začalo v roce 2011. Nejprve obtíže s páteří bederní. Nebylo možné se pro bolest z předklonu narovnat. Po roce se přidala krční páteř. Zhoršená citlivost prstů levé ruky. Léčil jsem se, ale pracovní rytmus nezměnil. Musela přijít rána poslední, nejtěžší. Po dalším ½ roce porucha aktivní hybnosti pravého ramena.

Co dál? Stál jsem na rozcestí. Upraví se stav a budu se moci dále věnovat své práci? Budu muset na operaci? Stanu se invalidním důchodcem?

Konzervativní léčba přinesla zmírnění akutních obtíží, hlavně bolestí. Zvažoval jsem operační řešení. Svůj stav konzultoval na neurochirurgii. Rozhodl jsem se. Budu aktivně rehabilitovat, cvičit.

Zkoušel jsem různé rehabilitační metody a postupy. Plnil veškerá doporučení. Začal jsem být netrpělivý. Očekával rychlé výsledky, které nepřicházely. Klíčový moment pro mě nastal až ve chvíli, když jsem si položil následující otázky.

Co mají všechny rehabilitační metody společné? Čeho se má vlastně docílit? Kam mám zaměřit své úsilí? Jaké překážky je nutné překonat? Kdy začíná zdravý pohyb? Za jakých předpokladů?

Jsem moc rád, že jsem se dostal k metodě SPS. Začal jsem pravidelně cvičit s elastickým lanem podle přesně stanovených pravidel. Dojížděl jsem na kurzy pořádané autorem metody MUDr. Richardem Smíškem. Léčil jsem se, současně metodu studoval a koncem roku 2014 stal jejím cvičitelem.

V průběhu mého snažení jsem postupně získával odpovědi na své otázky. Navracela se trpělivost. Mnohokrát jsem chtěl před tím se cvičením přestat. Pohled zpět na místo, kde jsem byl. Uvědomění si, kde se nacházím nyní a kam směřuji. To vše mně dodávalo síly ve snažení pokračovat. Úspěch se dostavil za ¾ roku.

Bolesti páteře ustaly. Zlepšovala se citlivost prstů. Navrátila se aktivní hybnost ramena. Svalová síla začala narůstat. Obnovil jsem v průběhu života ztracené, nám přirozené, pohybové vzory.

Hlavně jsem si uvědomil, jak obrovský a zatím zároveň nedoceněný význam má správná funkce spirálních svalových řetězců pro zdravý pohyb člověka.